A POIM-röl
A Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 2014-2020 az Európai Alapok Minisztériuma (jelenleg, Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma) által van kezelve. Ezen program által, a Partnerségi Egyezmény révén a 2014-2020 időszakban Románia számára szánt strukturális és beruházási alapok voltak lehívva.
A Nagy Infrastruktúra Operatív Program 2014-2020 négy szektor tevékenységét finanszírozza:
- szállítási infrastruktúra,
- környezetvédelem,
- kockázatmenedzsment,
- az éghajlatváltozáshoz,
- az energia és energetikai hatékonyság változásaihoz való alkalmazkodás.
A Nagy Infrastruktúra Operatív Program 2014-2020 hozzájárul az Unió Stratégiájához az intelligens, fenntartható és az inklúziónak kedvező gazdasági növekedés terén, a természeti források biztonságos és hatékony felhasználásának feltételei mellett.
A prioritási tengelyek a következők:
1. Prioritási tengely: A mobilitás javítása a TEN-T és a metróhálózat fejlesztése révén
2. Prioritási tengely: Multimodális, minőségi, tartós és hatékony közlekedési rendszer kifejlesztése
3. Prioritási tengely: A környezeti infrastruktúra fejlesztése hatékony erőforrás-gazdálkodás feltételei mellett
4. Prioritási tengely: Környezetvédelem a biológiai sokféleség megőrzésével, a levegő minőségének nyomonkövetésével és a történelmileg szennyezett területek fertőtlenítésével
5. Prioritási tengely: Az éghajlatváltozásokhoz való alkalmazkodás előmozdítása, a kockázatok megelőzése és kezelése
6. Prioritási tengely: A tiszta energia és az energiahatékonyság előmozdítása az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság támogatása érdekében
7. Prioritási tengely: Az energiahatékonyság növelése a központi fűtési rendszer szintjén a kiválasztott városokban
8. Prioritási tengely: Intelligens és fenntartható villamos energia és földgáz szállítási rendszerek
9. Prioritási tengely: A lakosság egészségének védelme a COVID-19 által okozott pandémia kontextusában
POIM Specifikus célkitűzések
A 3. prioritási tengely - A környezeti infrastruktúra fejlesztése hatékony erőforrás-gazdálkodás feltételei mellett, a 6. „A környezet megóvása és védelme, valamint az erőforrás-felhasználás hatékonyságának elősegítése” tematikus célkitűzést célozza meg, és kiemelten kezeli a vízügyi beruházások ösztönzését az Európai Unió környezetvédelmi vívmányai követelményeinek való megfelelés érdekében.
A 3.2. Specifikus Célkitűzés „A települési szennyvíz gyűjtésének és tisztításának, valamint a lakosság ivóvízzel való ellátásának mértékének növelése” olyan tevékenységeket támogat, amelyek hozzájárulnak a Csatlakozási Szerződés víz- és szennyvízügyi ágazat prioritásainak teljesítéséhez, és amelyek a korábbi stratégiák folytatását képviselik, az ISPA és a POS Mediu 2007-2013 által finanszírozva.
A víz- és szennyvízügyi beruházások előmozdítása révén elérni kívánt főbb eredmények a szennyvízkezelésről (91/271/EGK) és az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről (98/83/EK) szóló európai irányelvekből adódó kötelezettségvállalások teljesítését célozzák, amelyek:
- a 2000 e.l. feletti valamennyi agglomeráció tekintetében gyűjtött és tisztított települési szennyvíz (a biológiailag lebomló szerves terhelés szempontjából) és
- ivóvízellátási közszogáltatás, mikrobioógiailag ellenőrizve, egészségbiztonsági és – védelmi feltételek között, kiterjesztve az 50 lakos feletti települések lakosságára.
Információkat bővebben a Nagy Infrastruktúra Operatív Programról 2014-2020 és az Európai Unió által finanszírozott egyéb programról a www.fonduri-ue.ro vagy a mfe.gov.ro. weboldalakon talál.